Zespół Muzyki Dawnej
Flauto Dolce

Zespół Muzyki Dawnej "Flauto Dolce" powstał w 2009 roku w Gimnazjum nr 1 im. J. Nojiego w Drezdenku.

Kierownikiem artystycznym oraz menedżerem zespołu jest Adam Deneka.

Celem zajęć jest uwrażliwienie dzieci na piękno kultury polskiej oraz europejskiej okresu renesansu i baroku oraz rozwój ich wyjątkowego talentu muzycznego.

Grupa mimo młodego wieku zagrała już ponad 100 koncertów prezentując muzykę renesansu i baroku w stylowych strojach z epoki. Koncertowała w wielu miastach Polski m.in. Poznań, Szczecin, Gorzów Wlkp., Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Sępólno Krajeńskie i wielu innych.

Zespół wystąpił także podczas Europa Woche w Hamburgu dając również koncerty w Polskiej Misji Katolickiej prezentując tamtejszej Polonii swój talent muzyczny.

"Flauto Dolce" grał w Berlinie oraz we Frankfurcie nad Odrą, a także podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych "Top Tour" w Poznaniu i Targów "Polagra" występując dla szerokiej publiczności na scenie targowej.

Zespół bierze udział w wielu warsztatach artystycznych oraz Festiwalach Muzyki Dawnej odbywających się w Trzcińsku Zdroju, Reczu, Pelplinie i Kaliszu Pomorskim.

Bardzo często zapraszany jest z koncertami podczas konferencji oraz wykonuje oprawę muzyczną w trakcie obchodów jubileuszy miast polskich.

Program wykonywany podczas koncertów obejmuje okres muzyki wokalno-instrumentalnej od średniowiecza do baroku. W składzie instrumentalnym zespołu znajdują się kopie renesansowych fletów podłużnych - sopranino, sopran, alt, tenor, bas, a także bongosy, bębny, tamburyna i cornamusa.

"Flauto Dolce" należy do najlepszych w Polsce dziecięcych zespołów muzyki dawnej wykonujących swoje prezentacje na najwyższym poziomie.

Obecnie zespół, jako jedyny w Polsce, współpracuje z Fundacją wspomagania Wsi z Warszawy realizując projekt pod nazwą "Z muzyką dawną pod strzechy, czyli etykieta w okresie renesansu i baroku", a skierowany jest do mieszkańców wsi i małych miasteczek województw wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Obejmować on będzie 12 koncertów w szkołach oraz kościołach wybranych miejscowości.

"Flauto Dolce" reprezentował szkołę i region podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, który odbył się w dniach 07-12.02.2011 r. Zdobył tam wyróżnienie za bardzo udany debiut w kategorii zespołów instrumentalnych.

W październiku 2011 r. zespół Flauto Dolce w składzie: Aleksandra Sauermann (flet sopranino, alt, bas), Daria Gorobec (flet altowy, tenorowy, basowy), Agnieszka Gruzińska (flet altowy, bębny), Daria Jenek (flet sopranino, sopran, alt, tenor, bas, śpiew) oraz Ewa Butrym (flet sopranino, sopran, bas, śpiew, tenor i cornamuse) nagrał w Kościele P.W. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku swoją pierwszą płytę.

Wybrane utwory: